motto :
každý, kdo odejde do důchodu, si začne po určité době vymýšlet ptákoviny
a protože nejsme s manželkou výjimkou, koupili jsme si horská kola . . .

16.06.2014 Okruh na sever z Cottbusu, tedy: prohlídka Cottbusu - hlavně starého města, dále Lakoma, Willmersdorf, Maust, Peitz, Maiberg, Dissen, Striesow, Guhrow, a zpět Cottbus.


Dnes je poslední den a na ten jsme nechali prohlídku starého Cottbusu a kolečko na sever od něho. Je docela chladno - 12°C - ale sluníčko a bude asi krásný den. Balíme, nakládáme kola a jedeme. Nacházíme velice slušné parkování cca 200m od zamýšleného začátku cesty, už je docela teplo. Příprava kol a vyrážíme. Je těsně před devátou. Bez problémů nacházíme cestu na hlavní třídu, kocháme se a dorážíme na pověstný Altmarkt. Trocha zdržení a pokračujeme okruhem přes park k hradu. Prohlédnout se nedá, vracíme se tedy do města a přes Puschkinpark, po jeho cestách, jedeme ke Sprévě. Přejíždíme most, odbočujeme doleva a nádhernou cyklostezkou pod stromy a kolem Sprévy vyrážíme dál. Znovu přejíždíme Sprévu a stále podle ní, jen v otevřené krajině a po stále super cyklostezce pokračujeme. U Lakomy znovu překračujeme most, vzdalujeme se od Sprévy a cyklostezka v porostu kopíruje silnici. Jsme v Maustu, tady mají v rybníčku 20x20m velrybu a za Maustem obr-žáby. Vyjíždíme a u prvního rybníčku Strecktaich je svačinka a odpočinek. Osvěžení pokračujeme, zakrátko míjíme opěvovaný a funkční Maustműhle, pochopitelně s restaurací, a jsme na cyklostezce mezi rybníky. Vlevo voda, vpravo voda, všude voda. Jsme v Peitzu a zase test naší orientace - cesta je v opravě a nedá se projet. Ale jako zkušení borci neváháme, používáme navigaci v mobilu a hladce projíždíme městem. Jsme venku a krásná cyklostezka sice v otevřené krajině, ale většinou podle kanálu, nás přivádí do Maibergu. Začíná být pěkný pařák. Znovu si vyzkoušíme jízdu po cyklostezce na koruně povodňové hráze podél Sprévy a jsme na rozcestí. Přejíždíme Sprévu a odtud je to do Dissenu - Sorbiš Dešna - kousek. Tady se dost dlouho zdržujeme, obdivujeme čápy i celou obec, fotíme. Obec se s námi loučí památníkem (Kriegerdenkmal in Dissen) o kterém snad nikdo nic neví a literatura a internet mlčí. Tak si alespoň spodní část fotíme. Další cesta už je dost rutinná, projíždíme Striesow, Guhrow a míříme zpět na Cottbus. Auto nacházíme napoprvé, jsou tři hodiny odpoledne a už 27°C. Nakládáme kola a vyrážíme zpět do Leipe. Byla to naše poslední a také nejkratší (56km) vyjíždka tady ve Spreewaldu.

Kliknutím na odkaz [velká mapa]se otevře nová záložka s možností pohybu kursoru ve výškovém profilu a tím pohybu po celé trase, s možností přiblížení, oddálení a změny typu mapy.
Powered by www.bikemap.net
jasno polojasno
55,4 km.