motto :
každý, kdo odejde do důchodu, si začne po určité době vymýšlet ptákoviny
a protože nejsme s manželkou výjimkou, koupili jsme si horská kola . . .

15.06.2014 - Okruh na jih z Leipe, tedy: Lübbenau, Hindenberg, Schlabendorf, Zinnitz, Groß Jehser, Erpitz, Säritz, Calau, Sassleben, Kosswig, Göritz, Raddusch, návrat do Leipe.


Ráno je chladno (17°C) ale venku to vypadá, že pršet nebude. Padlo rozhodnutí, že pojedeme na jih od Leipe. Je to něco přes 60 km, není to sice již Gurkenradweg, ale měla by tam být spousta jezer a jezírek. Po devaté hodině vyzážíme znovu do Lübbenau, kde se jedeme podívat na rodový zámek šlechtického rodu Lynar, pruské šlechtické rodiny, která má svůj původ v Itálii, dnes luxusní hotel, jehož součástí jsou i rekonstruované budovy fotografované první den našeho pobytu. Prohlížíme jen park (na hotel nemáme) a pokračujeme přes náměstí tentokráte vlevo přes celé město. Za Koloseem odbočujeme doleva, kousek a pak již jen cyklostezkou na Klein Beuchow. Zde se konečně dovídáme, co se prodává v těch mnoha stánkách u silnice, Spargel = chřest. Je to tu přímo modla. Pokračujem střídavě po silnicích a cyklostezkách na Hindenberg. K jezírku se dostat nedá, přístup je možný jen přes autocamp. Pokračujeme tedy dále a začíná se tu objevovat zajímavá značka Kachni stezka. Jak by ne, čeká nás docela dlouhá jízda kolem jezera Stossdorfer See. Pokračujeme nyní po silnici až do Zinnitz, celou cestu není žádná lavička nebo odpočivadlo, dáváme si tedy sváču na lavičce v autobusové zastávce. Pokračujeme po silnici, podjíždíme dálníci A13 a v Groß Jehser - k údivu místních - si fotíme kostelík. Cesta dál je celkem nutná, ale před Calau narážíme na zajímavost *** Historische Bockwindmühle zu Calau Privilegiert 1.mai 1534 durch könig Ferdinand I und Markgraf Niederlausitz Mit Gottes Hilfe "Glück zu" tedy Historický "žebříkový" větrný mlýn v Calau, postavený na základě privilegia krále Ferdinanda I Českého a markraběte Dolní Lužice z 1.5.1534. S Boží pomocí "Ke štěstí" *** Moc ale z něho nevidíme. Je na soukromém rekreačním pozemku, tedy nepřístupný. Nevadí pokračuje a jsme v Calau. Nádherné městečko, nedá se popsat, je potřeba vidět. Prohlížíme, chodíme pěšky, fotíme, nejsme líní zajet až na konec města. Vše má ale svůj konec a tak pokračujeme v cestě, teď již většinou po silnici. Čeká nás ještě Sassleben, Kosswig, Göritz, jedeme podle jezera Kahnsdorfer See a podjíždíme dálnici, tentokráte A15. Teď je to do Raddusche už kousínek a u pekárny odbočujeme doleva na cyklostezku do Leipe. Ještě pohled na zajímavou rekonstrukci mlýna a přes Dubkow Műhle přijíždíme do Leipe. Bylo to prima i když většinou po silnicích. Jsou 4 hodiny pryč, teplota 24°C, čeká nás sprcha, véča a oddych.

Kliknutím na odkaz [velká mapa]se otevře nová záložka s možností pohybu kursoru ve výškovém profilu a tím pohybu po celé trase, s možností přiblížení, oddálení a změny typu mapy.
Powered by www.bikemap.net
zataženo polojasno
66,0 km.