motto :
každý, kdo odejde do důchodu, si začne po určité době vymýšlet ptákoviny
a protože nejsme s manželkou výjimkou, koupili jsme si horská kola . . .

Gurkenradweg (Okurková cyklostezka), aneb podél kanálů Spreewaldu, ramen Sprévy a stále po rovině.


Mapa Spreewaldu s Gurkenradweg

Co říká Wikipedie: Blata (německy Spreewald, dolnolužickosrbsky Błota, hornolužickosrbsky Błóta - bažiny) je lesnatá oblast cca 100 km jihovýchodně od Berlína v Dolní Lužici v Německu, bohatá říčními kanály a podmáčenými loukami. Nachází se v jižní části spolkové země Braniborsko, v zemských okresech Spree-Neiße, Dahme-Spreewald a Oberspreewald-Lausitz. Spreewald se dělí na Horní Spreewald (jižní část) a Dolní Spreewald (severní část).
Krajina v Spreewaldu byla formována v době ledové, v glaciálu weichsel. Po skončení doby ledové došlo ke vzniku říčních ramen Sprévy. Přirozené i umělé říční kanály mají celkovou délku 970 km. Žije zde přibližně 18 000 živočišných a rostlinných druhů. V roce 1991 byl Spreewald vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO. Tolik teorie. A protože to byla oblast námi zatím neprobádaná, údajně krásná a hlavně rovinnatá, byla zvolena jako další oblast našeho cyklozájmu. A protože spreewaldské okurky jsou kulinářskou specialitou regionu byla jako naše hlavní trasa zvolena Gurkenradweg, tedy hlavní okruhová cyklostezka regionu s délkou 262 km, kterou jsme si my, vzhledem k celkové délce a naší kondici museli rozdělit do několika samostatných okruhů - viz mapka níže.

Přehledná mapa s cyklostezkou Gurkenradweg - zdroj   http://www.gpsies.com/ :
1
2
3
4
5
Legenda: 1 - 5   = jednotlivé okruhy = ubytování, Ferienwohnung Fewo Konzack
Pobyt : Podařilo se nám zajistit si hnízdečko přímo na trase Gurkenradweg, v Leipe, malé vesničce uprostřed kanálů Spreewaldu. První zminka o ní pochází z listiny panství Lübbenau roku 1315. Obec velikosti cca 800 x 400 m, 2 m nad hladinou kanalů, v roce 1791 téměř úplně zničená požárem, s ještě mnoha původními staveními ze dřeva a původní, doškovou rákosovou střechou. Do roku 1936 přístupná jen po vodě, v letech 1935/36 byla v rámci Reichsarbeitsdienst (Říšská pracovní služba, původně jen civilní ale od r.1935 povinná polovojenská služba v nacistickém Německu, vzdálená obdoba našich PTP) postavena asi 5-ti km cesta pro pěší a cyklisty přes kanály a ramena Sprévy do Lübbenau. Až od roku 1968 !!! je přístup do Leipe také po silnici z Burgu, ta tu ale končí. Asi 170 stálých obyvatel Leipe se žíví zemědělstvím, údajně i rybolovem a hlavně cestovním ruchem. Specifika přírody Spreewaldu, navíc s hustou sítí turistických cest, cyklostezek a sjízdných kanálů a ramen Sprévy pro to vytváří přímo ideální podmínky. Jejich všudepřítomné Ferienwohnung a Ferienhaus (apartmány a rekreační objekty) jsou vlastně jen poměrně citlivě upravené původní obytné a zemědělské objekty, s komfortní vnitřní výbavou a službami.
Takový byl i náš apartmán Fewo 2, jeden ze čtyř apartmánů v objektu ze dvou stran těsně sousedícím s kanály, s vlastním přístavištěm, téměř uprostřed Leipe.
Luxusní apartmán se zádveřím - halou, předsíňkou, se dvěma samostatnými pokoji, kompletně vybavenou kuchyňkou, velkou sociálkou a s vybavením a čistotou, za který by se rozhodně nemusel stydět penzion nebo hotel mnohem vyšší kategorie (interier je součástí fotogalerie). Pro cykloturisty, kteří touží večer po sprše a kousku žvance nepředstavitelný nadstandart. Takže posezení v hale, televize se satelitem a hi-fi stereo souprava byly pro nás jen okrasou interiéru stejně jako výbava kuchyňky s nádobím a servisem pro 12 osob.
Cyklotrasy : Jsou paletou forem od speciálních asfaltových cyklostezek přes souhrn lesních a polních cest a cestiček až k místním komunikacím s normálním provozem. Místní komunikace jsou ale samostatná kapitola. Ve většině případů má 6-8m široká komunikace jen 3m asfaltový pruh (nepravidelně vlevo, vpravo, uprostřed) na který se všichní v obou směrech snaží nacpat. To se samozřejmě nemůže povést a tak ti měkčí musí do štěrku. Na ohleduplnost řidičů aut nelze spoléhat - jsou snad horší než u nás v Čechách. Značení cyklostezek jak kde, ale po většinou dost bídné.
Závěr : Krátká, 8-mi denní individuální cyklodovolená, s aktuální možností volby "kdy - kudy - kam" a tím tedy ale i rizikem, že při neznalosti oblasti skončíme úplně jinde než jsme plánovali. Počasí nám přálo, kola vydržela, najeli jsme (i s večerními minivýletky) 390 km. A co sám Spreewald ? Je opravdu ojedinělou lokalitou se sítí kanálů, kanálků a stružek s mosty, mostky a lávkami, to vše na straně jedné a krásnýmí lužními lesy a loukami na straně druhé. V celé oblasti ještě převyšují usedlosti většinou dřevěné nebo srubového typu, stále ještě s doškovými střechami, ve větších vesnicích a městech se objevuje i architektura lícovaného zdiva. To vše na úplné rovině, kde převýšením je jedině přejezd nebo přenesení kola přes mostek (pod ním musí projet lodě a výška hladiny v kanále je ve většině případů jen málo pod úrovní cesty). Chcete-li ho ale celý projet, poznat a opravdu vychutnat, není to na jednu krátkou dovolenou. Prostě - budeme si to muset zopakovat.

.