motto :
každý, kdo odejde do důchodu, si začne po určité době vymýšlet ptákoviny
a protože nejsme s manželkou výjimkou, koupili jsme si horská kola . . .

Flaeming-Skate: rekreační cyklistika pro cyklostaříky, pohodáře a lenošáky.


Zlákání kamarády, pověstí i masivní reklamou rozhodli jsme se vyrazit si také na pověstný Flaeming-Skate, tedy region jižně od Berlína, s údajně nejkvalitější a nejrozsáhlejší soustavou cyklo a in-line okruhů v Evropě. Řízením štěstěny se nám podařilo zajistit ubytování nejen uvnitř regionu, ale přímo na křižovatce všech okruhů, ve Wahlsdorfu - viz mapka. Takže jsme oprašili staré školní (50 let !!!) znalosti němčiny, přidali slovník a konverzaci, zabalili nejnutnější a vyrazili. A jak to ve skutečnosti dopadlo, kdy, co a kolik jsme najeli?
42,8 km  20.05.2013 - RK7 - Wahlsdorf, Prensdorf, Dahme/Mark, Niendorf, Hohenseefeld, Niebendorf_Heinsdorf, Wahlsdorf
90,4 km  21.05.2013 - RK8 - Wahlsdorf, Petkus, Stülpe, Baruth/Mark, Friedrichshof, Sagritz, Prensdorf, Wahlsdorf
70,4 km  23.05.2013 - RK4 - Wahlsdorf, Fröhden, Bochow, Oehna, Dennewitz, Jüterbog, Kloster Zinna, Fröhden, Wahlsdorf
65,0 km  24.05.2013 - RK5 - Wahlsdorf, Fröhden, Werder, Neuhof, Kolzenburg, Jänickendorf, Holbeck, Ließen, Wahlsdorf
55,0 km  25.05.2013 - RK6 - Wahlsdorf, Hohenseefeld, Wiepersdorf, Körbitz, Langenlipsdorf, Bochow, Fröhden, Wahlsdorf
323,5 km
Flaeming-Skate - celkem najeto
Více na stránkách jednotlivých okruhů (menu nahoře, RK = Rundkurs = Okruh). Tentokráte nebyly jednotlivé trasy zaznamenány pomocí navigace GPS, dostupná dokumentace Flaeming-Skate, s informacemi, mapkami a výškovými profily jednotlivých okruhů a navíc (většinou) i v češtině je téměř dokonalá a odkazem je vždy orientační mapka na stránce každého okruhu.
Pobyt : Wahlsdorf. Malá průměrná obec, s malým hřbitovem, kostelem, větrným mlýnem, venkovním koupalištěm (no spíše koupališťátkem) s parkovištěm a také minimalým vesnickým obchodem (SPAR Laden) se základními potravinami, jejíž jedinou a hlavní významnou vlastností je, že leží přímo na průsečíku všech stezek okruhů Flaeming-Skate. A tomu odpovídá i Wahlsdorf Apartment,
ubytovací dům se čtyřmi apartmány, navenek nevzbuzující příliš nadšení a důvěru, ale se SUPER vnitřním, novým vybavením, perfektním servisem a službami, pro účely cyklo a in-line šílenců vysoce nadstandardním. Je trochu smůla, že tam nelze objednat snídaní, pobyt je "in Selbst- versorgung - hrozné slovo", tedy s vlastním stravováním, ale vynahrazuje to vybavení kuchyňky - dvouplotýnkový sporák, lednička, kávovar, topinkovač, mikrovlnná trouba, kompletní nádobí ... Co si v daném případě přát vice. A na samotnou cyklostezku RK1+RK5+RK8 je to od vchodu do domu necelých 35m - opravdová dálka!
Závěr : Krátká soukromá dovolená zaměřená výhradně na cykloturistiku. Kdy, kam a kudy jsme si určovali sami, což je na jedné straně bezesporně velká výhoda, ale na druhé straně i nebezpečí, že při neznalosti oblasti něco opomineme nebo i zakufrujem.
A Flaeming-Skate ? Je opravdu soustavou okruhů pro pohodáře a lenošáky. Na druhou stranu ale chcete-li ho celý za 5 dní projet, není to jen procházka růžovou zahradou. Z hlediska kvality povrchu převažuje z 99% velmí dobrý asfalt, hrubší místa a dlažba jsou jen na přejezdech komunikací a v obcích, ale i ta "horší" místa jsou mnohem kvalitnější než silnice a dálnice v ČR. Pravdou ale je, že se naleznou i místa se zvednutým asfaltem kořeny stromů. A o stezky, jejich čistotu a údržbu, se tu opravdu starají ! Moc toho tady na fotografování není (nechcete-li fotografovat zrovna větrné elektrárny), a co by za podívanou stálo (větrné mlýny, příroda, architektura vesnic ap.) je většinou skryto, to neumí místní prodat - chybí reklama, ukazatele, cesty až k tomu zajímavému. Oblast je převážně rovinatá bez nějakých zvláštností a zajímavostí, s architekturou lícovaného zdiva, lidé ochotní, řidiči maximálně ohleduplní (i traktor s maxivlekem zastaví, vidí-li na obzoru cyklistu). Celkově - pro ty, kteří si jdou na víkend nebo krátký týden jen "zajezdit" to STOJÍ ZA TO !

.