motto :
každý, kdo odejde do důchodu, si začne po určité době vymýšlet ptákoviny
a protože nejsme s manželkou výjimkou, koupili jsme si horská kola . . .

18.07. - 25.07.2014   Opět Alpy aneb Dolomity po rovině - krátký úvod.


Zájezd , opět s CK TRIP, podle prospektů a katalogu "Program nejoblíbenějších tras v Italských a Rakouských Dolomitech pro vyznavače pohodové cyklistiky, které oslní dech beroucími panoramaty věží Dolomit i hřebenů Alp" . Protože to ale mnoho o "kam ?" neříká a geografické určení této lokality uvádějí různé zdroje a lexikony zcela nejednoznačně, upřesnění : Jedná se o oblast Východních Tyrol a Korutan, téměř na hranici s Itálií, s ubytováním a stravováním v penzionu-gasthofu Leisacherhof u metropole Východních Tyrol, Lienzu, s hvězdicovým cyklo-touláním jižně od Národního parku Vysoké Taury, po údolích Jižních vápencových Alp, tedy italských Východních Dolomitů, rakouských Lienských Dolomitů, Karnišských a Gailtalských Alp - viz orientační mapky níže.
...  něco málo o městě Lienz a oblasti. Lienz je středověké město v rakouské části Tyrolska, první záznam jako o "Luenzina" se zmiňuje v listině vydané biskupem Brixen asi r.1030, již městys Lienz obdržel městská práva 25.února 1242. Je správním střediskem stejnojmenné oblasti, která pokrývá celé východní Tyroly (Osttirol). Nachází se na důležité obchodní (solné) stezce z Venzone ve Friuli do Salcburku, na soutoku řek Isel a Dráva ve východních Alpách, mezi Vysokými Taury s Grossglocknerem na severu (včetně oblastí pohoří Schober a Kreuzeck), a Jižními vápencovými Alpami na jihu, tedy téměř na hranicích s Itálií. Na severu je spojen Lienz s oblastí Winklern v Korutanech u průsmyku Iselsberg. Sousední obec Leisach (místo našeho ubytování) je označována jako nejvýchodnější bod údolí Pustertal.
Východní Tyroly je zcela samostatná, oddělená část rakouské části Tyrol, sousedící se Salcburskem, Korutany a italskými Jižními Tyroly. Na společné hranici s Korutany leží i Grossglockner (3798 m) - nejvyšší vrchol Vysokých Taur a současně i nejvyšší hora Rakouska.

Program zájezdu - tedy jak to mělo vypadat:
  • 1.den - etapa "přímo z chodu => rovnou z autobusu" - noční přejezd busem na konec údolí Defereggental. Údolím Defereggental podél potoka Schwarzbach na cyklostezku Iseltalradweg, po ní podél říčky Isel do Lienzu a na ubytování do Leisachu (45km).
  • 2.den - přejezd busem do Itálie k údajně nejkrásnějšímu jezeru Dolomit - Pragser Wildsee v Národním parku Fanes-Senes-Braies. Odtud již na kolech sjezd do Dobbiaca a vzhůru cyklostezkou po tělese zrušené železnice s tunely a mosty kolem jezera Dürrensee a s vyhlídkou na úchvatné Tree Cime di Lavaredo (tři štíty Lavaredské , nejčastější symbol Dolomit) do srdce Dolomit - Cortiny d'Ampezzo (48km).
  • 3.den - Od jezera Weissensee (930 nm - nejvýše položené ledovcové jezero na úpatí Gailtalských Alp v rakouské spolkové zemi Korutany) krajem salaší podél jezera do údolí říčky Weissenbachu. Přes rázovitou obec Zlan sjezd do okresního města Spittal an der Drau. Možnost zkrácení etapy přejezdem jezera lodí (45/55 km).
  • 4.den - busem do sedla Kartitscher Sattel (1525 m) a odtud na kole sjezd údolím Lesachtal, přes Maria Luggau s kostelem a klášterem, mezi Lienskými Dolomity a Karnišskými Alpami, po vyhlídkové "Karnische Dolomitenstrasse" do Kötschachu (705 m) a přes sedlo Gailbergsattel (981 m) do Oberdrauburgu (55 km). Pro nenasytné kmžrouty je možné prodloužení po Drávské cyklostezce až do Leisachu (75 km).
  • 5.den - busem do Italského Dobbiaca (Toblachu) a odtud odpočinkově a pohodově po Drávské cyklostezce k hraničnímu přechodu Prato Alla Drava/Armbach, a již Rakouskem, ale stále pohodově, podél Drávy až do Lienzu (45 km).
  • 6.den - poslední, závěrečná etapa výjimečně přímo z místa ubytování v Leisachu na Drávskou cyklostezku a po ní přes Lienz, Oberdrauburg do Bruggenu (47 km), odjezd domů, do Prahy.
1
2
2
5
4
3
6
6
Legenda: 1 - 6   = jednotlivé denní etapy = ubytování, penzion-gasthof Leisacherhof

A jak to ve skutečnosti dopadlo ?

Je mi z toho smutno, ale HAMBA, HAMBA, FUJ. V první polovině druhé etapy, tedy v necelé čtvrtině zájezdu, je konec, zájezd, sny, představy i cíle (ze snad objektivních příčin - chtěl bych tomu věřit ale rozum se vzpírá) definitivně končí. Sbohem naděje, že se projedeme na kole obr-dlouhými železničnímí tunely zrušené železnice do Cortiny d'Ampezzo, že zblízka uvidíme Tree Cime di Lavaredo (tři štíty Lavaredské, nejčastější symbol Dolomit), že projedeme údolí Kartitsche s poutním kostelem a klášterem v Maria Luggau, sbohem ledovcové jezero Weissensee v Korutanech s projížďkou na lodi.
Zbytek času už se zájezdem skoro nejezdíme, čas trávíme projížděním po rovině kolem řeky, přesně tak jako po cyklostezce podél Labe. Jen s tím rozdílem, že tohle projíždění kolem Drávy místo v Čechách u Labe stálo více než 24 tisíc korunek českých. Závěr ? Je to život, zájmy se dělí. Ježdění na kole (teď již "singl") dokud zdraví a rozum dovolí na straně jedné a sedění na sedýnce, hraní karet na počítači a čučení na televizi celé dny (i noci), místo trocha pohybu na kole, na straně druhé. Co naděláš ..... Najeli jsme spolu skoro 6000 km a určitě to stálo za to.
Ale několik fotek přece jen vzniklo, kdo má zájem, jsou tady. Úmyslně již nedávám popisky k fotografiím - kdo tam nebyl, tomu nic neříkají, kdo to viděl v reále, ten je nepotřebuje. Tak: Stačí jen kliknout v menu ...

.