motto :
každý, kdo odejde do důchodu, si začne po určité době vymýšlet ptákoviny
a protože nejsme s manželkou výjimkou, koupili jsme si horská kola . . .

13.08.2013 - Odpočinkový den, největší ledová jeskyně světa - Eisriesenwelt.


Jediný den, kdy nám není předpověď počasí příznivá (a také se beze zbytku naplní) a tak je kolektivně odsouhlasen odpočinkový den s návštěvou nevětší ledové jeskyně světa - Eisriesenwelt. Trochu z encyklopedie:
  • Eisriesenwelt (v češtině Svět ledových obrů) je jeskyně v rakouském pohoří Tennengebirge. S délkou 42 km se jedná o nejdelší ledovou jeskyni na světě a sedmou nejdelší jeskyni v Rakousku. Nachází se v nitru hory Hochkogel (2281 m). Samotný vchod do jeskyně (portál 18x20m) leží v nadmořské výšce 1640 m a jelikož její vstup není z údolí vidět, byl objeven až v roce 1880 přírodovědcem Antonem von Posseltem, který pronikl přibližně 200m hluboko, což označil černým křížem na skále (tzv. Posseltův kříž). Přestože o svém objevu napsal článek do časopisu Alpenvereinu, tak byla jeskyně na dalších více než 30 let zapomenuta. Teprve v roce 1913 byla podniknuta expedice, kterou vedl vědec Alexander von Mörk, a která dokázala zdolat tzv. Velkou Ledovou Stěnu a pronikla až za podzemní jezero Sturmsee. To už se o jeskyni dozvěděla veřejnost a v roce 1920 byly vystavěny první primitivní přístupové cesty k jeskyni. V roce 1924 byly zpřístupněny pro veřejnost všechny ledové části jeskyně a v roce 1925 pak byla vystavěna chata Dr.Oedl-Haus (1575 m.n.m.).
  • Dnes je výchozím místem pro návštěvu jeskyně městečko Werfen (548 m.n.m.) v údolí řeky Salzach, odtud vede horská silnice na parkoviště pro cca 300 aut u restaurace Eisriesenwelt (1076 m.n.m.), kde je dolní stanice kabinové lanovky překonávající převýšení 500 m při sklonu až 50°. Od horní stanice lanovky zbývá ke vchodu do jeskyně 20 minut pěšky. Turisté tu musejí zdolat přibližně 1400 schodů (převýšení 134m) a počítat s tím, že při prohlídce, která trvá něco přes 75 minut, mohou pořádně vymrznout. Teplota tu celoročně kolísá okolo bodu mrazu. Kdo by z profesionálních fotografií čekal, že uvidí v jeskyni trvale nasvícené ledové útvary, mohl by být zklamán. Dlouhodobé nasvěcování by totiž způsobilo růst zelených řas, které by narušovaly přirozenou výzdobu prostor, a tak si návštěvníci na ledovou expozici musejí posvítit karbidkami sami.
V jeskyně je důsledně kontrolován zákaz fotografování. Proto jsme se museli omezit na pouze její vnější část. Vnitřní pohledy byly převzaty z oficiálních webových stránek http://www.eisriesenwelt.at/. Ty ovšem zdaleka nevystihují skutečnost a tak doporučení pro všechny, kteří se poblíž ocitnou - stojí to zato, neváhejte.

oblačno jasno
--,- km
Z webu eisriesenwelt.at :.