motto :
každý, kdo odejde do důchodu, si začne po určité době vymýšlet ptákoviny
a protože nejsme s manželkou výjimkou, koupili jsme si horská kola . . .

10.08. - 17.08.2013   Hvězdicově po Salcbursku a Bavorsku - krátký úvod.


Tentokrát 8-mi denní cyklozájezd, znovu s cestovní kanceláří CK-TRIP a znovu do oblasti kolem St. Martina am Tennengebirge, naší ubytovací základny. Velmi atraktivně sestavený program okolo nejkrásnějších jezer Solné komory, do oblasti a bezprotřední blízkosti Dachsteinu ale i naopak bavorského Berchtesgadenu, údolími podél horských řek, do Raurisu v Národním parku Vysoké Taury i do romantického Lungau se středověkékým hradem Mauterndorf, s mnoha možnými odbočkami a variantami podle individuálního zájmu. Opět jsme zavítali do Gollingu a Halleinu a konečně jsme se dostali (na třetí pokus) i do divoce romantického údolí Bluntautal. Naplánovaný program zájezdu využil celou délku pobytu, co den to trasa, bez dnů odpočinku a flinkání se na penzionu Heidi. Ve skutečnosti byl průvodcem program upraven podle požadavků účastníků a aktuálního počasí, individuálně pak i jednotlivými účastníky. Tedy jak jsme jezdili my:
  • 1.den - odpolední etapa "přímo z chodu => rovnou z autobusu" z parkoviště Gschwendt u jezera Wolfgangsee přes Strobl, Bad Ischl a Lauffen k Hallstattskému jezeru. A navíc s alespoň krátkou prohlídkou Hallstattu.
  • 2.den - výjezd busem pod jižní stěnu Dachsteinu. Na kolech horor-sjezd do Ramsau, po cyklostezce do Weissenbachu, dále do Schladmingu, Radstadtu a k Therme Amadé do Altenmarktu.
  • 3.den - busem do sedla Wildmoos/Neuhăusl na rak./něm. hranici nad Bad Dürnberg, odtud k jezeru Königsee, do bavorského letoviska Berchtesgaden a po rovině cyklostezkou do St. Leonhardu. Navíc prohlídka parku a zámku Hellbrunn (Salzburg).
  • 4.den - byl odpočinkový, dopoledné s návštěvou největší ledové jeskyně světa - Eisriesenwelt v pohoří Tennengebirge nad městečkem Werfen a večer s koupáním v Therme Amade v Altenmarktu.
  • 5.den - Rauriským údolím do nitra Národního parku Vysoké Taury aneb z Embachu přes Rauris a Wörth k Almgasthaus Lechnerhäus na straně jedné (pod Sonnblickem) a k Landgasthaus Weixen s minizoo a hřištěm pro děti v bočním údolí.
  • 6.den - z Obertauern do oblasti Lungau, ke středověkému hradu Mauterndorf s nádherným podhradím a dále na kolech údolím Weisspriachtal k romantickým salaším a návratem do Mauterndorfu.
  • 7.den - okruh po Solné cyklostezce z Oberscheffau přes Golling, Kuchl, římský most (Römerbrücke) na salcburské cyklostezce, Bad Vigaun a Hallein se solnými doly a věhlasnou cukrárnou, do malebného údolí Bluntautal.
  • 8.den - Ze St. Martina do údolí Flachau v oblasti Ski Amadé (pod lanovky), zpět podle Enže pohodově opět k Therme Amade do Altenmarktu, naložení kol a odjezd domů do Prahy.
Toliko přehled včetně orientačního plánku, podrobnosti jsou obsahem jednotlivých tras.
1
2
3
4
5
6
7
8
Legenda: 1 - 8   = jednotlivé denní etapy = ubytování, penzion Heidi
O organizaci, ubytování v penzionu Heidi, stravování, stavu a kvalitě cyklostezek bylo dost už napsáno u minulých zájezdů - stav se nezměnil, vše bylo super a byla by to jen ztráta času. Průvodce Dominika i jeho pomocníka Martina jsme znali z předešlých zájezdů a opět byli fajn. Jen jsme trochu upravili náš styl - méně fotografujeme a více se kocháme, víme že času na prohlížení a kochání je dost a navíc, počasí nám přeje. Snad jen - protože naší základnou je již podruhé St. Martin am Tennengebirge, slušelo by se tuto obec více představit. Obec St. Martin am Tennengebirge
patří k nejkrásnějším oblastem regionu Salcbursko. Leží v horském údolí ve výšce 1000 metrů nad mořem, na rozvodí Fritzbachu a Lamme, jen 15 kilometrů východ- ním směrem od Bischofshofenu, v pohoří Tennengebirge a tedy mezi národním parkem Berchtesgaden a přírodním parkem Sölktäler. První doložená zmínka o osídlení se vztahuje k roku 1074. Středem obce je farní kostel sv. Martina, který byl stavěn v letech 1421 až 1432 a jehož dominantou je mohutná severní věž. Podle kostela dostala své jméno i obec. V 16. století se objevily také formy názvu jako "St. Martin im Wald" a "St. Martin im Pongau". Od roku 1857 má obec vlastní farnost.
Závěr : Vcelku povedený cyklozájezd, kombinace téměř MTB cyklostezek (hrubé kamenivo, strmé sjezdy) s asfaltovými cyklostezkami téměř po rovině a nefrekventovanými silnicemi, odhad náročnosti 1-3. To vše umocněné prostředím Alp, příznivým počasím a docela slušnou partou. Náladu nezkazilo ani několik proražených plášťů a defektů, prasklých drátů (nejlépe u kazety), kol ve tvaru osmy, úplně popraskaný ráfek, pár prasklých řetězů a další cyklolahůdky - a všichni nakonec dojeli. Prostě Alpy . . .
. . . stojí za to !

.