motto :
každý, kdo odejde do důchodu, si začne po určité době vymýšlet ptákoviny
a protože nejsme s manželkou výjimkou, koupili jsme si horská kola . . .

10.05.2014 - 25. vejšlap povodím Mratínského potoka.


Po zimním lenošení a cykloprobuzení letošním jarním počasím jsme se nechali zlákat i na jarní "Pochod povodím Mratínského potoka". Předpověď počasí nic moc, přesto nutná údržba kol a ráno 10. května vyrážíme na start. Je sice chladno - 8°C, ale oproti předpovědi nádherně jasno. Platíme startovné, dostáváme pitíčko - Krtečka, Horalku a také tričko s logem Pochodu - botou. Zdravíme se s dalšími cyklonadšenci i pěšáky a vyrážíme. Cesta po silnici až do Kostelce nad Labem je pohodlná ale i dost jednotvárná. Zpestření nastavá po odbočce za mostem na Labskou cyklostezku po proudu pravém břehu Labe. Jedeme po navigaci, cesta místy připomíná tankodrom, počasí se začíná horšit. Před odbočkou na Kozly to dokonce vypadá na pěkný plavák nebo bouřku (viz foto_4). Leč počasí se umoudřuje, je střídavě od jasna přes oblačno až k zatažené obloze ale neprší. Míjíme Neratovice a po úzké pěšince - cyklostezka o šířce cca 10 až 15 cm - dorážíme do Tuhaně. Odtud kousek po silnici a znovu kolem Labe až k soutoku s Vltavou. Poslední úsek už je dost náročný ale to nejhorší přichází v Mělníku. Kousek před mostem a místní loděnicí lze překonat jen pěšmo a většinou i s nesením kola. Ještě vynést kola po schodech a po místních komunikacích dorážíme k mostu přes Labe. Je sice v opravě, ale vzhledem k tomu, že je sobota a na mostě se nepracuje, je po jedné straně po chodníku průjezdný. Sjiždíme z mostu na novou cyklostezku č.2 - Vltavskou a nastupujeme na cestu zpět výletním tempem přes park v Hoříně, zdymadlo Hořín a Vrbno k lávce přes Vltavu. Nácvik nošení kol po schodech - 4 ramena nahoru, tři ramena dolů - a pokračujeme po silnici přes Zálezlice, Chlumín, Obříství a Větrušice zpět na Labskou cyklostezku. Vracíme se přes Tuhaň, proti proudu Labe až k železničnímu mostu, přejíždíme ho a jsme v Neratovicích. Cesta po silnici až do Kojetic je pohodlná, no ty auta moc nemusíme. Za Kojeticema odbočujeme doprava na lesní cestu. Přichází trest za naší zpupnost - cestička úzká, zarostlá, místy bahno, občas přelézáme nebo podlézáme spadlé stromy. Po polňačce do Zlonína je to už pohoda, projíždíme Zlonínem a cestičkou podél trati frčíme do Měšic. Projíždíme nádraží a pak již po silnici domů do Líbeznic. Závěr: Krásný cyklovýlet, najeli jsme 67km. Jen to značení Labské cyklostezky je prabídné a na to, že je zařazená do sítě evropských cyklostezek, přímo ostudné.

Kliknutím na odkaz [velká mapa]se otevře nová záložka s možností pohybu kursoru ve výškovém profilu a tím pohybu po celé trase, s možností přiblížení, oddálení a změny typu mapy.
Powered by www.bikemap.net
polojasno zataženo
67 km


Protože trasa je nám po většině známá, fotografovali jsme jen střídmě a hlavně - zkoušeli možnost focení přímo mobilním telefonem. Jak se to povedlo posuďte sami.

.